poniedziałek, 30 maja 2011

HENRYK JORDAN

Urodzony w Przemyślu 23.07.1842 r. Lekarz ginekolog , pionier wychowania fizycznego.
W 1867 r. wyjechał do Berlina, a stamtąd do Nowego Jorku. Utrzymywał się tam z gry na fortepianie. w restauracjach i w szkołach gimnastyki szwedzkiej. Rozpoczął praktykę lekarską w dzielnicy bogatych pod nazwiskiem H. Jordan, a w innych godzinach, jako J. Henry wśród ludzi biednych. Założył szkołę połoznych.Dzięki powodzeniu w pracy uzyskał potrzebne fundusze, które pozwoliły mu wyjechać do szkół lekarskich w Ameryce, Anglii i Berlinie.
Po powrocie do kraju w 22.01.1870 r. otrzymał dyplom doktorski Wydziału Medycznego. W 1874 rozpoczął praktykę prywatną, która przyniosła mu duże powodzenie, niezależność, zamożność.
W 1881R. został docentem i rozpoczął wykłady z teorii połoznictwa i diagnostyki chorób kobiecych. Został profesorem nadzwyczajnym połoznictwa i ginekologii na Wydziale Lekarskim UJ, a następnie objął kierownictwo kliniki.
Zajmował się również zagadnieniami higieny społecznej i zdrowotnymi warunkami wychowania młodziezy. Będą członkiem Rady Miejskiej Krakowa podjął starania o wprowadzenie nauki higieny w  seminariach nauczycielskich i na kursach uzupełniajacych Św. Scholastyki.
Wygłaszał i organizował odczyty dotyczące znaczenia higieny gier, zabaw, ćwiczeń fizycznych do prawidłowego rozwoju dzieci i młodziezy.
Współdziałał w sprawie opracowania projektu opieki lekarskiej w szkole, w projektowaniu ustawy o urządzeniu słuzby zdrowia w gminach.
Apelował, aby nauczycieli gimnastyki nie traktowali gorzej niż innych, zachecał, aby ukończyli uniwersytecki kurs tego przedmiotu, który funkcjonował pod jego kierunkiem od 5 lat.
Dzięki Niemu w 1899r. wprowadzono do szkół średnich instytucję lekarzy szkolnych oraz obowiązkowe lekcje gimnastyki. Założył w Krakowie Stowarzyszenie dla Dozywiania Ciepłą Strawą Ubogich Dzieci, Towarzystwo Tanich Mieszkań dla Robotników.

ZASADĄ WYCHOWAWCZĄ JORDANA BYŁO WSZECHSTRONNE KSZTAŁCENIE JEDNOSTKI POD WZGLĘDEM FIZYCZNYM, UMYSŁOWYM, MORALNYM, ESTETYCZNYM ORAZ UMIEJETNOŚĆ ŻYCIA W ZESPOLE


Henryk Jordan zmarł 18.05.1907r w Krakowie na skutek ataku dusznicy sercowej i zapalenia płuc. Został odznaczony austriackim Orderem Żelaznej Korony.


PARK MIEJSKI DR. HENRYKA JORDANA
W 1889r. na Błoniach w Krakowie, przeznaczony był na gry i zabawy na wolnym powietrzu. Park podzielony był na 12 boisk i słuzył bezpłatnie młodziezy szkolnej przez cały rok. Ćwiczącą młodzież dzielono na 25 osób. Instruktorami byli lekarze, studenci, nauczyciele.
Jordan układał z pracownikami plan gier i zabaw na każdy dzień dostosowujac je do wieku i siły dzieci. Istniał stały nadzór lekarski.Zorganizowano ,, pułk dzieci krakowskich", gdzie chłopcy odbywali ćwiczenia polowe, jednak został szybko rozwiązany, bo przybrał zbyt wojskowy charakter.
Zorganizował warsztat stolarski,, pracownię ślusarską, tokarską, rzeźbiarską. Można było od fachowca zaznajomić się z pracą ogrodniczą. Miało to na celu wzbudzanie poszanowania dla pracy fizycznej oraz wyrobienie umiejetności godzenia jej z pracą umyslową

1 komentarz: