sobota, 28 maja 2011

WYCHOWANIE RESOCJALIZUJACE

Zadania wychowania resocjalizującego wiążą się ściśle z socjalizacją („Re” – powrót).

Resocjalizacja zawiera w sobie wychowanie resocjalizujące –  jest to typowa część metodyczna pracy z podopiecznym a więc skoro to metodyka to musi mieć określony cel a cel ten musi być optymalny np. zmiana osobowości wychowanka.

Wychowanie resocjalizujące – to świadomy, celowy i specjalnie zorganizowany oraz kierowany proces resocjalizacji. Zadania wyznacza ideał wychowawcy- są to nakreślone wzory i cele wychowania, które opisują wzór osobowości, do jakiego dążyć ma cwychowanie resocjalizujace.

Zadania wychowania resocjalizującego wyznacza ideał wychowawczy (to nic innego jak nakreślone cele wychowania które opisują wzór osobowości do jakiego dążyć ma wychowanie resocjalizujące):
1.     likwidacja przyczyn – wyeliminowanie czynników które wywołują albo powodują zaburzone stany osobowości:
          a)eliminowanie impulsywności- trzeba prowadzić pewne ćwiczenia procesów nerwowych, które prowadzą do pełnej homeostazy, czyli równowagi między procesami pobudzania i hamowania np. usuwamy sytuacje, które są zbyt stresujące, uczenie dzieci systematyczności, dbać o atrakcyjność zajęć

b)    stwarzanie warunków do wyładowania psychoruchowego
c)     kształtowanie refleksyjności „refleksja jest filtrem emocji” i rozwija zdolność do działań problemowych, sprzyja analizowaniu
d)    wzmacnianie siły woli oznacza to zdolność do podejmowania rozsądnych decyzji, zdolność do realizowania powziętego postanowienia pomimo wewnętrznych i zewnętrznych oporów.
Silna wola zależy od:
·        kształtowania się światopoglądu o rozwoju uczuć moralnych,
·        umiejętność podejmowania decyzji,
·        realnej oceny zamiarów i własnych możliwości
·        umiejętności jednostki oceniania własnych działań,
·        stałego treningu w przezwyciężaniu wewnętrznych oporów
2.     eliminowanie przyczyn nieadekwatności – podłożem nieadekwatności są zaburzenia emocjonalne powstałe podczas doświadczeń życiowych.
a)     Ustabilizowanie sytuacji rodzinnej,
b)    Usuwanie sytuacji trudnych których rozwiązanie przekracza aktualne możliwości nieletniego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz